LIVER HEALTH

Prirodni saveznici zdravlja jetre

Jetra je jedan od najvažnijih organa u našem tijelu. Odgovorna je za detoksikaciju, metabolizam i skladištenje hranjivih tvari. Održavanje zdravlja jetre ključno je za opće blagostanje, a prirodni sastojci poput mliječnog čička, reishi gljive, žutog doka, maslačka i kurkume već se dugo koriste za potporu funkciji jetre.

  • Mliječni čičak:

Jedna od najboljih biljaka za detoksikaciju i zaštitu jetre je mliječni čičak ili sikavica. Silimarin primarni aktivni sastojak ove biljke. Silimarin je antioksidans koji se dobiva iz sjemenki čička. Štiti stanice jetre od štetnih utjecaja toksina, poput alkohola, lijekova i teških metala, te potiče regeneraciju jetrenog tkiva. Također, pomaže u liječenju bolesti poput masne jetre, hepatitisa i ciroze. Aktivira i stimulira enzim glutation koji u jetri razgrađuje štetne sastojke i potiče obnovu jetre nakon oštećenja, a ima velik utjecaj i na izgradnju imuniteta. Na ovaj način mliječni čičak efikasno štiti i obnavlja zdravu i bolesnu jetru.

  • Reishi gljiva:

Reishi gljiva, poznata i kao “gljiva besmrtnosti” u tradicionalnoj kineskoj medicini, pomaže jetri u prilagodbi na stres i podržava detoksikaciju. Sadrži preko 400 različitih bioaktivnih spojeva, Pronađeno je preko 400 različitih bioaktivnih spojeva, a najvažniji su polisaharidi, ganodermična i betulična kiselina, triterpeonici, ergosteroli te adenozin. Polisaharidi i triterpeni iz reishi gljive smanjuju oksidativni stres i upale, što je ključno za očuvanje funkcije jetre. Reishi čisti tijelo od toksina, jača i regulira imunološki i endokrini sustav, štiti od nastanka tumora, poboljšava cirkulaciju i, djelujući kao antioksidans, odstranjuje štetne slobodne radikale. Povećava detoksikaciju jetre te potiče obnavljanje jetrenih stanica, zato je važan dodatak u terapiji za oboljele od raka jetre. Također, koristi se za smanjenje stresa, poboljšanje sna i smanjenje umora. Virusne infekcije (kao što je gripa)

  • Žuti dok:

Žuti dok (Rumex crispus) je čest korov koji raste u Srbiji, Koreji i Kini. Peteljke listova koriste se u salatama. Korijen i plodovi koriste se kao lijek. Žuti dok poznat je po svojim svojstvima čišćenja krvi, što pozitivno djeluje na funkciju jetre. Sadrži tanine, flavonoide i antrakinone, koji potiču proizvodnju žuči, ključne za razgradnju masti i eliminaciju toksina. Na taj način olakšava rad jetre i pomaže u održavanju njene funkcionalnosti. Žuti dok sadrži kemikalije koje djeluju kao laksativi i imaju protuupalni učinak. Također sadrži kemikalije koje mogu ubiti parazite, bakterije i gljivice. Ljudi koriste žuti dok protiv bolova, oticanja nosnih prolaza i dišnih putova, zatvora, hemoroida i mnogih drugih stanja.

  • Maslačak:

Od korijena do cvijeta, maslačak je vrlo hranjiva biljka puna vitamina, minerala i vlakana. Listovi maslačka odličan su izvor vitamina A, C i K. Također sadrže vitamin E, folat i male količine drugih vitamina B skupine. Zeleni maslačak sadrži nekoliko minerala, uključujući željezo, kalcij, magnezij i kalij. Korijen maslačka bogat je ugljikohidratom inulinom, vrstom topivih vlakana koja se nalaze u biljkama i koja podržavaju rast i održavanje zdravih crijevnih bakterija u  probavnom traktu. Maslačak sadrži snažne antioksidanse, te štiti jetru i druge organe od slobodnih radikala, molekula koje su produkt normalnog metabolizma, ali doprinose riziku od kroničnih bolesti ako razine postanu previsoke u tijelu. Maslačak sadrži visoku razinu antioksidansa beta-karotena, koji može zaštititi od oštećenja stanica i oksidativnog stresa. Također su bogate drugom vrstom antioksidansa zvanim polifenoli.

Maslačak je prirodni tonik za jetru. Njegovi listovi i korijen sadrže gorke tvari i inulin, koji stimuliraju proizvodnju i protok žuči. Ovo doprinosi boljoj probavi i detoksikaciji organizma. Osim toga, maslačak djeluje kao diuretik, pomažući eliminaciji toksina putem mokraće, čime dodatno smanjuje opterećenje na jetru.

  • Kurkuma (Curcuma longa)

Kurkuma je cjelogodišnja biljka iz porodice đumbira koja raste u tropskim predjelima južne Azije. Ipak, većina kurkume raste u Indiji, gdje se tisućama godina koristi i kao začin i kao ljekovita biljka. Istraživanja su pokazala da kurkuma sadrži sastojke koji imaju ljekovita svojstva. To su kurkuminoidi, a najvažniji predstavnik i ujedno glavna aktivna tvar je kurkumin, sastojak koji je odgovoran za intenzivnu narančasto-žutu boju. Kurkumin je polifenol s protuupalnim djelovanjem i sposobnošću jačanja količine antioksidansa koji se inače stvaraju u tijelu. Može se izolirati i koristiti kao aktivni sastojak ljekovitih preparata kurkume.

Kurkuma, zahvaljujući kurkuminu, ima moćno antioksidativno i protuupalno djelovanje. Kurkumin smanjuje upale u jetri i pomaže u neutralizaciji slobodnih radikala, što je korisno kod bolesti poput masne jetre i hepatitisa. Također potiče proizvodnju jetrenih enzima odgovornih za detoksikaciju i može usporiti oštećenja jetrenog tkiva Kurkumin stimulira proizvodnju žuči što bi moglo biti povoljno za bolju probavu, te ublažava simptome nadimanja u osoba koje pate od loše probave.

 

Kombinacija ovih prirodnih sastojaka djeluje sinergijski, pružajući zaštitu jetri, potičući regeneraciju stanica i smanjujući negativne učinke toksina. Mješavina ovih biljaka, sadrži brojne prirodne sastojke s jakim antioksidativnim djelovanjem, štiteći stanice jetre od oštećenja slobodnih radikala, jačajući stanične membrane jetre i pomažući u održavanju antioksidativnog sustava ugrađenog u jetru. To je bitno u borbi protiv štetnih učinaka toksina iz okoliša, loše prehrane, prekomjerne konzumacije alkohola i nedostatka tjelovježbe na jetru. Dodavanje ovih biljaka prehrani ili uzimanje u obliku dodataka prehrani može značajno pridonijeti dugoročnom zdravlju jetre.

 

Preporučeni dodatak prehrani koji sadrži ove ljekovite biljke:

 

Podijeli na društvenim mrežama