Što je krom?
Krom je esencijalan mineral za naš organizam, koji primarno sudjeluje u metabolizmu ugljikohidrata, masti i proteina. Potreban je u vrlo malim količinama, odnosno u tragovima. Zbog toga i rijetko dolazi do nedostatka tog minerala, no to ne isključuje mogućnost da se kod nekih skupina pojavi njegov nedostatak (deficijencija). Dnevni preporučeni unos kroma ovisi o dobi i spolu. Rizične skupine koje bi trebale pripaziti na unos kroma su: osobe starije dobi, osobe oboljele od dijabetesa i atletičari.
Krom se može naći u raznim namirnicama, iako često u malim količinama. Neki dobri prehrambeni izvori uključuju:
- Meso: Govedina i piletina također su dobri izvori ovog minerala.
- Voće i povrće: Brokula, grožđe, i naranče su samo neki od plodova koji sadrže krom.
- Orašasti plodovi: Bademi i orašasti plodovi mogu osigurati dnevnu dozu kroma.
- Sirovi češnjak
Uloga kroma u poticanju aktivnosti inzulina
Najpoznatija uloga kroma je pojačavanje djelovanja inzulina, hormona ključnog za održavanje razine šećera u krvi. Prehrambeni krom glavna je komponenta kromodulina “faktora tolerancije glukoze“ (GTF), kompleksa koji potiče aktivnost inzulina. Tijekom godina mnoge funkcije u našem organizmu slabe pa tako dolazi i do smanjene apsorpcije kroma iz hrane u crijevima, što rezultira snižavanjem njegove vrijednosti u krvi. Posljedično dolazi do smanjenja funkcije inzulina, a u krajnjem slučaju, i većeg rizika od razvoja dijabetesa tipa 2 u starijoj dobi. U istraživanjima ove uloge kroma, njegova nadoknada kod nedostatka se provodila pivskim kvascem jer je on jedan od najbogatijih prirodnih izvora kroma. Nakon suplementacije tijekom određenog razdoblja pacijentima se znatno smanjila razina šećera u krvi i imali su bolju unutarnju (endogenu) regulaciju inzulina. Kod nekih pacijenata čak je bila ukinuta vanjska primjena inzulina jer se suplementacijom oporavila vlastita regulacija.
Ostale uloge kroma u organizmu
- Metabolizam masti:
Osim u metabolizmu ugljikohidrata, krom sudjeluje i u redukciji masti, tj. triglicerida u krvi, smanjuje loš kolesterol (LDL) i povećava dobri kolesterol (HDL). Posljedično sprječava se nastajanje naslaga u arterijama (plakova), reduciraju postojeći plakovi, bolja je regulacija krvnog tlaka i smanjen je rizik od srčanog i moždanog udara.
- Fizička aktivnost:
Jedan od oblika kroma: kromov pikolinat, sastavni je dio kromodulina, proteinskog kompleksa koji potiče djelovanje inzulina. U uvjetima povišene razine šećera u krvi, primjerice nakon obroka, stanice gušterače luče inzulin koji se veže na stanicu i sudjeluje u procesu prijenosa glukoze u stanicu. Stanica iskorištava glukozu za dobivanje energije, a ako joj energija nije potrebna, ta ista glukoza pohranjuje se u obliku glikogena. Glikogen predstavlja zalihe glukoze u stanicama koja se iskorištava u uvjetima smanjene koncentracije glukoze u krvi, primjerice, kod intenzivne fizičke aktivnosti. Tijekom fizičke aktivnosti raste potreba za energijom, zbog čega se glikogen razgrađuje i u krv se otpušta glukoza, a to može upućivati na visoku aktivnost kromodulina tijekom fizičke aktivnosti te posljedično gubitak određene količine kroma. Zbog toga se kod nekih izrazitih fizičkih aktivnosti kod atletičara sugerira suplementacija krom pikolinatom.
- Inzulinska rezistencija
Inzulinska rezistencija je stanje organizma u kojem se inzulin ne može vezati na stanicu, zbog čega se glukoza ne može pospremiti u stanicu. To dovodi do porasta razine glukoze u krvi i, s vremenom, do razvoja dijabetesa. Zato je bitna funkcija kroma, odnosno kromodulina, koji povećava djelovanje i efikasnost inzulina pri prijenosu šećera iz krvi u stanice tkiva jer pojačava osjetljivost receptora stanica na inzulin.
Kako se manifestira kada nam nedostaje kroma u organizmu?
Nedostatak kroma u organizmu može dovesti do nekoliko neugodnih simptoma i zdravstvenih problema. Najčešće manifestacije uključuju:
- Povećana žudnja za slatkim:
Jedan od prvih znakova nedostatka kroma može biti snažna potreba za konzumacijom slatke hrane, što može dovesti do nereguliranog povećanja tjelesne mase.
- Nestabilna razina šećera u krvi:
Bez dovoljno kroma, tijelo se ne može boriti s održavanjem stabilne razine glukoze u krvi, što može rezultirati simptomima poput umora, razdražljivosti i vrtoglavice.
- Povećan rizik od dijabetesa:
Dugotrajni nedostatak kroma može povećati rizik od razvoja dijabetesa tipa 2, zbog smanjene osjetljivosti na inzulin.
- Poremećaji u metabolizmu lipida:
Nedostatak kroma može utjecati na metabolizam masti, što može dovesti do povećane razine kolesterola i drugih problema vezanih uz srčanožilni sustav
Jasno je da se potreba za kromom može zadovoljiti iz prirodnih izvora i raznolike prehrane. Međutim, kod nekih rizičnih skupina suplementacija kromom, i to njegovim prirodnim oblikom kromovim pikolinatom, rezultirala je brojnim povoljnim učincima:
- poboljšana regulacija šećera u krvi:
- sniženje krvnog tlaka
- smanjen gubitak koštane mase:
djeluje na sprječavanje gubitka kalcija i pojavu osteoporoze; osobito povoljni učinci uočeni su kod žena u menopauzi kojima je povećan rizik od osteoporoze
- povoljan učinak kod mentalnog zdravlja:
uočeno je da kromov pikolinat potiče lučenje serotonina.
Stanje kroma možete provjeriti u Poliklinici Analiza, a uputnicu za pretragu možete zatražiti putem maila nutricionist@zdravi-gurman.com.